Czas na grzyby
2017-09-28

W tym tygodniu pożegnamy kalendarzowe lato, a przywitamy złotą polska jesień. W związku z tym nasza Pani wymyśliła, że pójdziemy do lasu.

Po dwóch godzinach lekcyjnych omówiliśmy zasady zachowania się podczas marszu oraz w lesie. Jeszcze tylko zapisaliśmy nasze wyjście w sekretariacie i … z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy.

Drogą w kierunku lasu szliśmy parami, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Gdy weszliśmy już do niego mówiliśmy do siebie szeptem, aby móc zaobserwować jak najwięcej. Słońce przygrzewało, słychać było odgłosy ptaków. Obserwowaliśmy pajęczynę oraz pracujące w niej pająki. Naszym głównym cele było zebranie jadalnych grzybów do koszyczków, który każdy miał. Naszym oczom ukazywały się trujące grzybki, ale my się nie poddawaliśmy i …. szukaliśmy jadalne okazy. Nawet nie zauważyliśmy jak szybko nasze koszyczki napełniały się najczęściej czarnymi łebkami. Były prawdziwki oraz maślaki. Trujące zostawialiśmy dla leśnych zwierząt. Wystarczyło dobrze wytężyć wzrok, a jadalne grzybki „wyrastały” przed nami.

Pomagaliśmy sobie wzajemnie dając grzyba osobie, która nic nie mogła znaleźć. Wciąż słychać było ciche głosy: „Grzybku, grzybku pokaż łepek?” lub „Grzybku, grzybku gdzie jesteś?”

Zbliżał się koniec naszej wyprawy. Każdy z nas przeliczył zebrane okazy. Okazało się, że mistrzynią w zbieraniu okazała się … Emilka Maszner, która znalazła 83 grzyby. Na drugim miejscu była Amelka Chuda miała 74, a Maciej Lipiński ściął nożykiem aż 67 grzybków. Pozostali również mieli bardzo dużo. Na koniec wszystkie grzyby trafiły do pani koszyka. Ona sprzeda je, a pieniądze przeznaczymy na przyjemności klasowe. Już nie możemy doczekać się niespodzianki którą obiecała nam nasza wychowawczyni.

Lekko zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły prosto na smaczny obiad. Czekamy z niecierpliwością na następną wycieczkę.

Uczniowie klasy Ib z panią Jadzią Żak

GALERIA: grzybobranie